wtorek, 03 luty 2015 21:14

Płeć łożyska wpływa na rozwój embrionu

Dwie prace, australijska i amerykańska, poddały analizie okres wewnątrzmaciczny życia człowieka pod kątem wpływu łożyska na rozwijające się dziecko.
?Embriony płci żeńskiej mają większe zdolności adaptacji do niesprzyjających warunków w macicy niż embriony płci męskiej?. Przyczyną jest łożysko: ponad sto czterdzieści genów podlega w nim odmiennej ekspresji w zależności odpłci.
 
?Łożysko odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju embrionu i płodu? - ocenia prof. Dani?le Evain-Brion, pediatra i dyrektorka INSERM (Institut national de la santé et de la recherche medicale - Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych) i dodaje, że ?jego zaburzenia leżą u podłoża znacznej liczby patologii ciąży?.
 
Okazuje się, że łożysko posiada płeć ? taką jak embrion. Powstający w czasie ciąży narząd jest mieszanką tkanek matczynych i płodowych, choć większość stanowią komórki pochodzące od embrionu. Podczas walki o przetrwanie wewnątrz macicy dziewczynki są na zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji: rzadziej dochodzi w ich przypadku do
przedwczesnych urodzeń, zgonów wewnątrzmacicznych i powikłań okołoporodowych. Badanie australijskie, będące podstawą tych ustaleń, porównało ekspresję genów zależnie od płci w ponad trzystu łożyskach pochodzących z ciąż fizjologicznych. Ekspresja pewnych genów była aktywniejsza u dziewczynek, dzięki czemu miały one większą zdolność rozwijania strategii chroniących płód przed zagrożeniami w czasie ciąży.
 

Praca amerykańska zajmowała się zagadnieniem kolonizacji bakteryjnej łożyska. Udowodniła, że flora bakteryjna łożyska posiada unikalną strukturę, która jednak jest relatywnie podobna do środowiska bakteryjnego jamy ustnej, to znaczy do gatunków bakterii obecnych w naszych ustach. ?Wiemy, że u kobiet cierpiących z powodu chorób zapalnych przyzębia występuje większe ryzyko przedwczesnego porodu. Stąd wynika zalecenie dotyczące profilaktyki: planując ciążę, odwiedźcie stomatologa? podsumowuje Dani?le Evain-Brion.

Tłum. i oprac. Paweł Jaranowski na podstawie

www.genethique.org

Czytany 7325 razy