Wydrukuj tę stronę
czwartek, 11 sierpień 2016 07:06

Meksyk: kolejny stan za pełną ochroną życia dzieci

Napisała

Izba Deputowanych meksykańskiego stanu Veracruz przyjęła poprawkę do Konstytucji, która zapewnia całkowity zakaz aborcji bez żadnych wyjątków. Stosunkiem głosów 34 do 9 Izba Deputowanych wprowadziła do stanowej konstytucji ochronę życia "od momentu poczęcia do naturalnej śmierci".


Meksyk jest krajem federalnym z republikańską formą rządów składającym się z 31 suwerennych stanów i Dystryktu Federalnego, posiadających własne konstytucje. Ogólnokrajowe prawo obowiązujące od kwietnia 2007 roku zezwala na dokonanie darmowej aborcji każdej kobiecie do 12 tygodnia ciąży. W 2009 roku w całym kraju dokonano 12 221 aborcji1.


Poszczególne kraje związkowe mogą jednak uregulować te kwestie odmiennie. W siedemnastu stanach wprowadzono już całkowitą ochronę życia dzieci nienarodzonych, zaś w trzynastu obowiązuje ograniczona dopuszczalność przeprowadzania aborcji, która obejmuje zazwyczaj przypadki gwałtu i zagrożenia życia matki. Obecnie kodeks karny w Veracruz za nielegalne dokonanie aborcji przewiduje karę pozbawienia wolności do czterech lat.


Po przyjęciu zmiany przez stanowy parlament, Gubernator Veracruz, a zarazem jeden z głównych działaczy na rzecz wprowadzania pełnej ochrony życia, Javier Duarte, pogratulował na Twitterze członkom Izby Deputowanych za powiedzenie "tak" dla życia.


Dążenia do zapewnienia ochrony życia wspierali przedstawiciele Kościoła Katolickiego. Ojciec Jose Manuel Suazo Reyes, rzecznik archidiecezji Xalapa, powiedział, że zmiana "jest światłem nadziei dla społeczności, która została skrzywdzona przez przemoc". Podkreślił też, że działania antyaborcyjne były odpowiedzią na ruch obywateli. W 2015 roku petycję sprzeciwiającą się uznaniu aborcji za prawo człowieka podpisało ponad 200 000 osób.


W czerwcu bieżącego roku Sąd Najwyższy Meksyku wydał wyrok, w którym stwierdził, że przepisy, które całkowicie zakazują aborcji oraz drastycznie ograniczają jej dopuszczalności są zgodne z państwową Konstytucją. Aktywiści, którzy zaskarżyli powyższe przepisy, żądali rozszerzenia wyjątków na inne kwestie związane ze zdrowiem kobiety oraz uznania za niekonstytucyjne zagrożenia karą więzienia za dokonanie nielegalnej aborcji. Stosunkiem głosów 3 do 1 Sąd odrzucił obydwa postulaty.


Do wejścia w życie poprawka musi uzyskać poparcie większości władz gminnych, co, zgodnie z medialnymi doniesieniami, jest już niemal przesądzone. Jeśli zostanie przyjęta, Veracruz będzie osiemnastym stanem chroniącym życie człowieka w pełni od poczęcia do naturalnej śmierci.

1. Fundamental discrepancies in abortion estimates and abortion-related mortality: A reevaluation of recent studies in Mexico with special reference to the International Classification of Disease, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3526871/#b21-ijwh- 4-613, dostęp 2 sierpnia 2016.

 

Za http://www.ordoiuris.pl/meksyk--kolejny-stan-za-pelna-ochrona-zycia-dzieci,3842,i.html