Tel.690297773 , email: kontakt@stop-seksualizacji.pl

odbieramy telefony w godz.: 12.00-14.00

piątek, 28 luty 2020 11:36

Profesor Chazan oskarżony o zabicie dziecka - z powodu odmowy aborcji ...

Napisane przez Redakcja

Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się sprawą dotyczącą odmowy wykonania aborcji przez warszawski szpital, którego szefem był znany prof. Bogdan Chazan - powiedział Marcin Szwed z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zaznaczył, że rozpoczyna się faza wymiany pism między skarżącą a polskim rządem, a skarga ostatecznie może być uznana za niezasadną lub niedopuszczalną, ale już nie jednoosobowo i nie przed wymianą pism.

Skargę wniosła kobieta, która w 2014 r. była pacjentką Szpitala Świętej Rodzin.  W trzynastym tygodniu ciąży przeszła badanie prenatalne, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości płodu. Kilka tygodni później została przyjęta do szpitala z powodu silnego bólu brzucha. Twierdziła, że lekarz, który wykonał USG, nie poinformował jej o stanie płodu. Badanie prenatalne wykonane w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży wykazało, że płód miał wiele poważnych wad. Lekarz poinformował pacjentkę, że w takiej sytuacji może legalnie przerwać ciążę. Nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących procedury w takich przypadkach. Powiedział, że o sprawie zostanie poinformowany dyrektor szpitala prof. Bogdan Chazan.

Dotyczy to przypadku z 2014 roku. Profesor Bogdan Chazan był wówczas szefem szpitala Świętej Rodziny w Warszawie. Kobieta, która chciała dokonać aborcji, przyszła do placówki. Istniały prawne przesłanki do przeprowadzenia - jest to jedna z trzech przesłanek dopuszczonych przez Ustawę z 1993 r. - poważne wady płodu, w tym uszkodzenie mózgu. [Badania prenatalne lub inne schorzenia wskazują, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego wada płodu lub nieuleczalna choroba zagrażająca życiu płodu].

Profesor Chazan odmówił, powołując się na klauzulę sumienia. Lekarz wskazał, że odmowa była uzasadniona w Konstytucji i była „przejawem jego obywatelskiego nieposłuszeństwa”.

Kobieta przyszła do szpitala w 22 tygodniu ciąży. Według niej lekarz próbował opóźnić procedurę w taki sposób, że legalna aborcja przestałaby być możliwa. Zalecił jej skorzystanie z usług hospicjum prenatalnego po urodzeniu dziecka i nie poinformował jej, w której innej instytucji mogłaby legalnie wykonać procedurę.

„W dniu 16 kwietnia 2014 r. Prof. Bogdan Chazan wręczył pacjentce „ odmowę z powodu sprzeciwu sumienia” i nie podał żadnych informacji na temat innej placówki, w której aborcja mogłaby zostać przeprowadzona, chociaż jest to wymagane przez prawo. 30 czerwca 2014 r. syn skarżącej urodził się przez cesarskie cięcie w szpitalu Bielańskim w 35 tygodniu ciąży, z wieloma wadami, w szczególności z masywnym wodogłowiem i brakującymi częściami kości czaszki. Otrzymał opiekę paliatywną (w tym morfinę) i zmarł 9 lipca 2014 r. „- jak napisano w dokumencie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

https://www.rp.pl/Zdrowie/302189974-Szpital-prof-Chazana-odmowil-aborcji-Europejski-Trybunal-Praw-Czlowieka-zajmie-sie-skarga-pacjentki.html

https://katolickinews.pl/aktualnosci/ 18 luty 2020

Fot. MaterCary International