Tel.690297773 , email: kontakt@stop-seksualizacji.pl

odbieramy telefony w godz.: 12.00-14.00

piątek, 24 czerwiec 2016 09:20

Dzieci mają przedstawiać w szkole seks analny - donosi niemiecki Die Welt

Napisała

W Nadrenii Północnej-Westfalii dzieci mogą być na lekcjach już wcześnie konfrontowane z sadomazochizmem czy tzw. darkroomami. Niektórzy eksperci zalecają nawet przedstawiania seksu analnego jako sztuki teatralnej - włącznie z wibratorami.

Dla Yvonne Gebauer respekt dla ludzi każdej seksualnej orientacji był już ważny, zanim zyskała społeczne uznanie. Już przed ośmiu laty, jeszcze za czasów Rady Miasta Kolonii, wolna demokratka nalegała na zwalczanie postaw homofobicznych w szkołach. Gebauer wspierała projekt "Szkoła bez homofobii". Tej sprawie pozostała wierna. Rzeczniczka edukacji FDP wielokrotnie ostrzegała, że kto toleruje dzisiaj w szkołach wszechobecność takich wyzwisk, jak "pedał", nie może się jutro dziwić, że dochodzi do zwiększonej przemocy w szkołach. 

Pomimo tego dzisiaj twierdzi, że można również przesadzić z walką przeciw dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej.

I tak, w szkołach Nadrenii PW doszło do seksualno-pedagogicznej przesady. Np. dozwolono przybliżyć praktyki seksualne takie jak sadomasochizm, ale również coś takiego jak darkroom ("darkroom" to nazywa miejsca, w którym homoseksualięci praktykują seks grupowy/zbiorowy), już 12-latkom. W taki sposób niszczy się nieodzowne dla rozwoju osobowości poczucie wstydu dzieci, ostrzega Gebauer. 

Skrytykowała podręcznik pedagogiki seksualnej pod tytułem "Szkoła różnorodności", który zaoferowano nauczycielom w całych Niemczech do przeprowadzania lekcji. Te zalecane materiały przygotowane przez seks-pedagogów i grupy homoseksualistów, prezentują propozycje gier z podziałem na role, warsztatów i lektur. Mają służyć wsparciu respektu przed nie heterosexualnymi orientacjami. W Nadrenii PW zalecane i wspierane są one przez Ministerstwo Edukacji i inicjatywę "Gejowsko-lesbijskie uświadamianie" ("SchLAu"). Niektóre z zaproponowanych scenariuszy skrytykowano już poza Nadrenią PW. 

Od roku 2014 uformował się społeczny sprzeciw w Badenii-Wirtembergii i w Hamburgu wobec tej i podobnym propozycjom dla szkolnej pedagogiki seksualnej. Główne partie w Nadreni PW natomiast milczały. Niektórzy politycy przyznają nieoficjalnie, że mają nadzieję iż Czerwono-Zieloni postarają się o to, aby kontrowersyjne pomysły na tego rodzaju lekcje nie znalazły miejsca - tak aby CDU i FDP nie musiały sobie sparzyć palców delikatnym tematem. Ale stało się inaczej. Czerwono-Zieloni nie zdystansowali się ani od jednej propozycji "Szkoły różnorodności". Teraz już przynajmniej FDP w Nordrenii PW nie może milczeć. FDP planuje jak najszybciej zasiąść z organizatorami "SchLAu" przy jednym stole, aby ich "uwrażliwić na problem", mówi Gebauer. 

Dane pojęcia mają być przedstawione w ramach pantonimy

Szczególnie jeden projekt, zalecany dla dzieci klas siódmych, więc dla 12 i 13-latków jest bardzo kontrowersyjny. Nosi tytuł "Zajmowanie się tematem miłości i seksualności w trakcie zabawy". Listuje "pojęcia z zakresu miłości, seksualności i partnerstwa", które powinny "zostać przedstawione jako pantomima" w klasach przez dzieeci. Wartość tego projektu autorzy postrzegają w tym, że uczniowie te ważne pojęcia "reflektują i nabywają umiejętności artykułowania tematów tabu, które ich samych mocno dotyczą." Pośród tematów, które 12-latków "mocno dotyczą" znajdują się między innymi: "za szybko dojść", "darkroom", "orgazm" lub "SM" - to skrót sadomazochizmu. 

Na zapytanie, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Sylvia Loehrmann (Zieloni) przyznała, że faktycznie istnieje taka propozycja nauczania i wydano podręcznik pod tym tytułem. Ale: nie ma tam takich pojęć jak darkroom, czy SM. Najwidoczniej, ministerstwo samo nie posiada wystarczającej wiedzy na temat wspieranych przez siebie materiałów. Faktycznie, wystarczy wejść na stronę internetową "Szkoły różnorodności" i można te pojęcia znaleźć pod zakładką zawierającą krótkie streszczenie projektu i kliknąć link- "Materiały do pracy".  

Gebauer uznaje, że te propozycje nauczania, daleko przekroczyły cele antydyskryminacyjne. Wspieranie respektu wobec odmienności seksualnych jest według niej ważne. Ale to nie ma prawa mieć miejsca "kosztem respektu przed dziecięcym poczuciem wstydu". Aby wesprzeć tolerancję, "nie trzeba 12-latkom nakazać przed całą klasą przedstawiania orgazmu czy praktyk darkroom. Odczucie wstydu dzieci, musi być chronione" - mówi Gebauer. 

Według niej inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o przygotowanie nauczycieli na przypadek, gdyby uczniowie poszukiwali takiej rozmowy. Tego rodzaju przygotowanie, na rozmowę z uczniem w cztery oczy jest uzasadnione. Ale prawidłowym miejscem -jest właśnie poufna rozmowa, a nie odgrywanie danej roli przed publicznością.

Seks analny jako sztuka teatralna w szkole

Elisabeth Tuider i Stefan Timmermanns postrzegają kwestię zgoła inaczej. Obydwoje są autorami książki "Seksualna pedagogika różnorodności". Stawia ona za cel przedstawienie młodym ludziom "różnorodnych możliwości identyfikowania się" i "nowych możliwości przeżywania". W tym celu zalecana jest nauczycielom strategia, by dzieci od 13-ego roku życia przedstawiały praktyki jak seks analny w ramach sztuki teatralnej. Dlatego doradzają również wprowadzenie materiałów edukacyjnych takich jak "wibratory" i "kulki pochwowych" dla uczniów od 14-tego roku życia. Pomocny ma być również projekt, w którym uczniowie będą budować "burdel dla wszystkich", w którym mają czuć się dobrze ludzie wszelkich upodobań seksualnych. Nie może tam zabraknąć takich seksualnych praktyk jak "blowjob" czy "cunnilingus". 

Do tej pory nigdzie w Niemczech nie sprawdzono, jak często, faktycznie nauczyciele praktykują oferowane treści. Niemniej jednak, gdy w Hamburgu szczegóły wypłynęły do opinii publicznej, skreślono książkę z listy literatury dla nauczycieli. W Nadrenii PW grupa gejowsko-lesbijska "SchLAu" jednak zaleca nadal tą książkę, polecając listę literatury inicjatywy edukacyjnej "Queerformat". Ta z kolei wychwala książkę - "grupa autorów" zebrała "najlepsze seks-pedagogiczne metody". 

Na zapytanie, czy praca ta naprawdę jest godna polecenia, Ministerstwo Edukacji Nadrenii PW uznało się za niekompetentne, aby udzielić odpowiedzi. Ministerstwo powołuje się na to, że "wybór materiałów do nauczania" podlega "nauczycielom we własnym zakresie". Reprezentantka FDP- Yvonne Gebauer ostrzega przed tak kontrowersyjną fachową literaturą. Wspiera ją Johannes-Wilhelm Roerig, pełnomocnik rządu federalnego ds. wykorzystywania seksualnego dzieci. Zarzuca on, że hipotezy tej książki są "transgraniczne" (przekraczające granice) i zatem "nie do zaakceptowania". Do "dziewczynek i chłopców, które są przyzwyczajone do przekraczania granic, a tym samym stają się znieczulone" "sprawcy wykorzystujący seksualnie dzieci mają bardzo ułatwioną drogę".

Tłumaczenie artykułu z niemieckiego dziennika "Die Welt" http://m.welt.de/regionales/nrw/article156317177/Kinder-sollen-Analsex-in-der-Schule-spielen.html

Tłum. Ewa W.