Tel.690297773 , email: kontakt@stop-seksualizacji.pl

odbieramy telefony w godz.: 12.00-14.00

wtorek, 18 luty 2020 00:08

Sąd zdecydował, że w Krakowie będzie można prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej

Napisane przez Redakcja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił dziś w całości decyzję wojewody, który w październiku ubiegłego roku unieważnił podjętą przez radę miasta uchwałę dotyczącą “prowadzenia działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV”.

Rozstrzygnięcie WSA dotyczy drugiej, poprawionej wersji uchwały. Wcześniejsza przewidywała ustanowienie programu grantowego dla organizacji pozarządowych, które w szkołach miałyby prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej. Ona również została unieważniona przez wojewodę.
Tej decyzji nie udało się jednak zaskarżyć w wymaganym terminie i dlatego przewodniczący RM Dominik Jaśkowiec sam przygotował kolejną uchwałę, tym razem nie było już w niej mowy o programie grantowym, ani o zajęciach w szkołach. - Uchwała wyprowadza te zajęcia ze szkół, a o tym jak i gdzie mają być realizowane zdecyduje prezydent - zaznaczał Dominik Jaśkowiec, prezentując projekt na sesji Rady Miasta.

Ta uchwała również została unieważniona przez wojewodę. Jego prawnicy uznali, że radni weszli w kompetencje prezydenta.

- Drugie uchylenie uchwały w tej samej sprawie ma podłoże polityczne. Choć uwzględniliśmy wcześniejsze zastrzeżenia wojewody nasz drugi projekt też wzbudził jego wątpliwości - mówił w październiku ubiegłego roku Dominik Jaśkowiec.

Decyzja wojewody została zaskarżona do WSA. Dziś przewodniczący RM poinformował, że sąd ją uchylił.

Sposób realizacji uchwały należy do prezydenta miasta. To on ma zdecydować w jakiej formie i gdzie będą odbywały się zaproponowane przez radę miasta zajęcia. Zdaniem prezydenta Jacka Majchrowskiego to szkoła jest miejscem najbardziej odpowiednim do tego.

- Moje prywatne zdanie jest takie, że takie zajęcia powinny być podejmowane w szkołach ponadpodstawowych i prowadzone przez osoby z zewnątrz, a nie nauczycieli z danej szkoły, najlepiej by byli to lekarze - przyznaje prezydent Majchrowski w rozmowie z nami.

Fot. MUW// Rada Miasta wygrała w sądzie z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem. Sprawa dotyczy zajęć z edukacji seksualnej dla krakowskich uczniów.
Anna Kolet-Iciek; https://www.miastopociech.pl/aktualnosci/sad-zdecydowal-ze-w-krakowie-bedzie-mozna-prowadzic-zajecia-z-edukacji-seksualnej?fbclid=IwAR0hfmwbPcwCrXCQEaGu9ndNejoNmGj4q8a65ySXkSG5P1V8RVlBB3P449g