Tel.690297773 , email: kontakt@stop-seksualizacji.pl

odbieramy telefony w godz.: 12.00-14.00

niedziela, 12 luty 2017 09:56

Virginia uchwaliła ustawę chroniącą instytucje religijne przeciwne małżeństwom gejowskim

Napisała

Senat stanu Virginia uchwalił we wtorek ustawę, która chroni prawa instytucji religijnych do działania zgodnie ze swoimi przekonaniami na temat małżeństwa bez obawy sprzeciwu ze strony władz.

Decyzja została przegłosowana 21 głosami za i 19, gdzie głosujący nad ustawą SB 1324 robili to według linii partyjnych.

Ustawa, przestawiona przez senatora Charlesa Carrico z Partii Republikańskiej,

?zapewnia, że żadna osoba nie będzie zobowiązana do uczestnictwa w uroczystości zawarcia jakiegokolwiek rodzaju małżeństwa oraz nie będzie poddana karze nadanej przez Wspólnotę, jej pododdziały, reprezentantów lub agentów, wyłącznie na podstawie jej zapatrywań, wypowiedzi lub działań podyktowanych przez szczerze rozumiane wierzenia religijne lub przekonania moralne o tym, że małżeństwo jest lub powinno być uznawane za związek jednego mężczyzny i jednej kobiety?.

Kryterium ustawy wyraźnie określa ?osobę? tak, by ująć w tym terminie każdą organizację religijną, organizacje łączące swoją działalność z organizacjami religijnymi, podmioty zatrudnione przez te organizacje, których działania są realizowane w ramach płatnych lub woluntatytatywnych obowiązków, reprezentantów lub agentów organizacji religijnych oraz duchownych.

Ustawa została przegłosowana wkrótce po tym, gdy Izba Reprezentantów stanu Virginia przyjęła podobną ustawę HB 2025 przedstawioną przez delegata Nicka Freitasa w zeszły czwartek.

Ustawa była reakcją na rozporządzenie wykonawcze, podpisane w styczniu przez gubernatora Terrego McAuliffe z Partii Demokratycznej, które delegalizuje dyskryminację osób LGBT przez stanowych kontrahentów i pracowników. McAuliffe zadeklarował w wystosowanym rozporządzeniu wykonawczym, że ?wspólnota stanu Virginia nie będzie prowadziła interesów z podmiotami dyskryminującymi osoby na podstawie ich orientacji seksualnej bądź społeczno-kulturalnej tożsamości płciowej?.

Rozporządzenie zostało skrytykowane przez środowiska prawne i adwokackie organizacji takich jak Family Foundation of Virginia, które wskazywały na to, że jest ono niczym innym niż ?wyraźnym przejawem bigoterii religijnej?.

 

Pomimo tego, że wspomniana ustawa o ochronie prawa religijnych została uchwalona w obu izbach stanowych, to zawetował ja McAuliff. Wcześniej, we wtorek w Richmond, zapewnił on zgromadzony przez grupę pro-LGBT ?Equality Virginia? tłum, że nie podpisze ustawy.


?To nie chodzi o zawetowanie największej ilości ustaw w historii stanu Virginia?, jak cytuje McAuliffego ?The Virginia Gazette?. ?Powstrzymujemy ludzi przed działaniami dyskryminującymi podstawowe prawa innych ludzi?. ?Mogą przepchnąć parę ustaw, ale nie przejdą one przez gabinet gubernatora. Zawetuję każdą z nich?, dodał McAuliffe.

McAuliffe zawetował również podobne ustawy wolnościowe zaproponowane przez Carrico w zeszłym roku w marcu.

Podobne rozporządzenie sprzyjające grupom LGBT do tego, które wydał McAuliffe, zostało uchwalone na poziomie federalnym przez Prezydenta Baracka Obamę w 2014. Rozporządzenie zakazywało wszystkim kontrahentom federalnym, włączając w to religijne organizacje humanitarne, dyskryminowania osób LGBT w swojej polityce zatrudnienia.


Przeciwnicy tej decyzji twierdzą, że ustawa nie pozwala organizacjom religijnym, będącymi kontrahentami federalnymi, na prowadzenie działań zgodnie z ich przekonaniami opartymi na Piśmie Świętym. Miano nadzieję, że nowy prezydent Donald Trump zawiesi rozporządzenie Obamy. Jednak jak wynika z doniesień, prezydent Trump utrzyma rozporządzenie w mocy.

Niemniej jednak inne doniesienia sygnalizują, że administracja Trumpa prowadzi prace nad rozporządzeniem gwarantującym wolność religijną, które miałoby chronić prawa instytucji religijnych i kontrahentów opierających swoją działalność na zasadach wiary. Nie zmienia to faktu, że rozporządzenie to jest jednym z wielu, nad którymi pracuje administracja prezydenta, i jego dalszy los jest niepewny.

 

http://www.christianpost.com/news/virginia-legislature-passes-bill-protect-religious-institutions-opposed-gay-marriage-174615/