Wydrukuj tę stronę
piątek, 14 luty 2020 13:58

Poznań: Rada Miasta przyjęła Europejską kartę równości

Napisane przez Redakcja

Rada Miasta Poznania przyjęła we wtorek, 11 lutego, Europejską kartę równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym. Dokument stanowi zobowiązanie do użycia przez samorząd jego kompetencji i wpływów w celu osiągnięcia większej równości w swojej społeczności.


W uzasadnieniu uchwały wskazano, że przyjęcie karty ma być "formalnym wyrazem zaangażowania Miasta Poznania w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym, a także deklaracją wdrażania na terenie Miasta wynikających z niej zobowiązań".
"Dokument stanowi kompleksowe narzędzie służące realizowaniu zasady równości płci oraz niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne i społeczne, narodowość, język, wyznanie, stopień sprawności, wiek, orientację seksualną czy tożsamość płciową" – czytamy.
Za pomocą karty Wielkopolski ma "promować eliminację stereotypów i przeszkód, które przyczyniają się do nierównego statusu kobiet i mężczyzn oraz mają wpływ na nierówny podział ról pomiędzy kobietami i mężczyznami w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym". Europejska karta równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym jest zalecana przez Radę Gmin i Regionów Europy zrzeszającą samorządy lokalne z ponad 30 krajów Europy. Przyjęcie karty nakłada obowiązek wypracowania w ciągu maksymalnie dwóch lat równościowego planu działania, a następnie wdrożenia go w założonym czasie.
Za przyjęciem dokumentu opowiedziało 23 radnych, przeciw było 10 – radni PiS i jeden radny Koalicji Obywatelskiej. "Przeciwko tej decyzji protestowało Centrum Życia i Rodziny, ponad 8 tys. osób, które podpisały petycję w tej sprawie, a także liczne organizacje społeczne z Poznania" – wskazuje w komunikacie Instytut Ordo Iuris.

Fot. Flaga LGBT / Źródło: Pixabay/ domena publiczna
https://www.dorzeczy.pl/kraj/129323/poznan-rada-miasta-przyjela-europejska-karte-rownosci.html