Tel.690297773 , email: kontakt@stop-seksualizacji.pl

odbieramy telefony w godz.: 12.00-14.00

poniedziałek, 21 wrzesień 2020 21:18

Portugalczycy reagują na niebezpieczne procesy. 100 autorytetów domaga się odstąpienia od nauczania ideologii gender

Napisane przez Redakcja

Około 100 znanych obywateli Portugalii, w tym byli prezydenci i premierzy, podpisali się pod petycją, której sygnatariusze domagają się odstąpienia przez szkoły publiczne od obowiązkowego nauczania kwestii sprzecznych z przekonaniami rodziców oraz uczniów, w tym m.in. ideologii gender.


W przekazanym w środę mediom komunikacie prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa potwierdził, że otrzymał od reprezentantów grupy petycję, pod którą podpisało się około 100 znanych osób.
Prezydent spotkał się w tej sprawie z profesorami Manuelem Bragą da Cruz i Mario Pinto, którzy są inicjatorami petycji pt. „W obronie wolności nauczania”
— poinformowało biuro prasowe głowy państwa.
Pod dokumentem podpisali się m.in. były prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva, premier tego kraju w latach 2011-2015 Pedro Passos Coelho, była minister finansów Manuela Ferreira Leite, a także arcybiskup Lizbony kardynał Manuel Clemente.
Autorzy petycji domagają się od prezydenta inicjatywy ustawodawczej, która pomogłaby uregulować sytuację prawną dotyczącą prawa rodziców do odmówienia udziału w zajęciach swoich dzieci, kiedy podczas lekcji podejmowane są kwestie sprzeczne z ich światopoglądem.
Portugalski portal “Observador” i “Radio Renascenca” odnotowały, że petycja powstała jako forma poparcia rodziców dwójki chłopców, którzy odmówili uczęszczania na zajęcia Wychowania Obywatelskiego w związku z podejmowanymi w ich trakcie tematami z ideologii gender.
Absencja 12- i 14-latka, których rodzice argumentowali brak obecności uczniów na obowiązkowych zajęciach kwestiami sumienia, doprowadziła do zablokowania przez szkołę publiczną w Vila Nova de Famalicao, na północy Portugalii, ich promocji do następnej klasy. “Observador” przypomniał, że ukarani chłopcy należeli do najlepszych uczniów tej placówki oświatowej.
Werdykt sądu w Bradze
Wprawdzie czerwcowa decyzja szkoły została zakwestionowana werdyktem sądu w Bradze, ale autorzy petycji postanowili wykorzystać przypadek ukaranego przez szkołę rodzeństwa do nagłośnienia rozbieżności w praktykach stosowanych przez portugalskie placówki oświatowe z konstytucją tego kraju.
Zgodnie z artykułem 43 konstytucji Portugalii państwo nie może narzucić w programie nauczania (…) wytycznych filozoficznych, estetycznych, politycznych, ideologicznych lub religijnych
— wskazali sygnatariusze petycji.
Media odnotowują, że choć pod petycją dominują podpisy polityków, działaczy społecznych i naukowców o przekonaniach centroprawicowych i konserwatywnych, to wśród sygnatariuszy są też osoby o bardziej lewicowych poglądach, m.in. deputowany rządzącej krajem Partii Socjalistycznej Sergio Sousa Pinto.
mly/PAP
https://wpolityce.pl/swiat/516981-portugalskie-autorytety-nie-chca-nauczania-ideologii-gender