Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 13 marzec 2017 19:32

Książki i filmy z serii "Pięćdziesiąt Twarzy Greya" normalizują przemoc seksualną

Napisała

Najwyższy czas, by Hollywood przestało przekonywać nas, że przemoc domowa jest sexy #FiftyShadesAbuse #FiftyShadesDarker

Hollywood przedstawia sagę ?50 shades of Grey? jako pikantny, pełen pasji romans. Drugi film we franczyzie ?50 shades?, ?Fifty shades darker?, ma mieć premierę na walentynki. Czy jest to jednak opowieść o miłości?

Christian Grey, główna rola męska, eksponuje cechy charakterystyczne dla zwyrodnialca poprzez zaborcze, manipulacyjne i represyjne zachowania, włączając w to uporczywy stalking. Po wprowadzeniu młodej, niedoświadczonej dziewczyny z liceum w świat sadomasochistycznej przemocy w pierwszym filmie, w ?50 shades darker? Christian wpada w obsesję na punkcie swojej ostatniej uległej seksualnie dziewczyny i oświadcza się jej.

Anastazja Steele, ?kochanka? Grey?a, która w pierwszym filmie była konsekwentnie izolowana, zastraszana i manipulowana, wraca do Christiana i zgadza się wyjść za niego myśląc, że jej miłość może go zmienić.

Stopniowo, wraz z rozwojem sytuacji, Ana, którą z początku przerażały i niepokoiły mroczne i pełne przemocy praktyki, z czasem zaczyna pragnąć brutalnego seksu.

Seria ?50 shades? jest wypełniona scenami erotycznymi, a w tym przemocy seksualnej. Główna męska rola przejawia klasyczne cechy przestępcy seksualnego, a mimo to Hollywood przedstawia jego związek z Aną jako podniecającą seksualnie opowieść o kopciuszku.

Zarówno ten film, jak i cała franczyza ?50 shades? gloryfikuje i legitymizuje zarówno przemoc seksualną jak i przemoc domową. W rzeczywistym świecie kobiety znajdujące się w podobnej sytuacji nie kończą jak Anastazja, a trafiają do ośrodków terapeutycznych lub wciąż uciekają przed prześladowcą, a czasem nawet kończą martwe.

www.fiftyshadesisabuse.com