Tel.690297773 , email: kontakt@stop-seksualizacji.pl

odbieramy telefony w godz.: 12.00-14.00

czwartek, 11 październik 2018 17:30

Negocjacje NAFTA mogą uczynić przemoc seksualną topowym towarem eksportowym Ameryki

Napisała

Tragiczny koniec życia Desiree Robinson, sprawił że jej matka zaangażowała się w krucjatę, mającą zapobiec uwikłaniu dzieci w handel seksualny.  16-letnia Desiree została zamordowana dwa lata temu przez mężczyznę, który kupił ją dla seksu na stronie Backpage.com, niejawnej witrynie reklamowej, na której oprócz produktów reklamowano prostytucję i handel ludźmi. W wyniku wysiłków matki, Yvonne Ambrose, zapadły pierwsze wyroki karne na handlarzach seksualnych, a komisja senacka Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2017 r. przekonała się o konieczności zmiany prawnej Sekcji 230, czyli Ustawy o Przyzwoitości W Środkach Masowego Przekazu (Communications Decency Act - CDA), ułatwiającej handel seksualny za pomocą internetu.

 

Przemówienie Yvonne Ambrose podczas rozprawy sprawiło, że trudno już jest udawać, że odpowiedzialne firmy oraz reprezentanci prawa nie wiedzą, iż niektóre platformy handlowe istnieją głównie po to, by czerpać zyski z handlu ludźmi na cele przemysłu seksualnego . Co więcej, z uwagi na przewrotne interpretacje sądowe dotyczące sekcji 230, platformy te były chronione przed odpowiedzialnością cywilną i przed państwowym postępowaniem karnym - nawet jeśli świadomie ułatwiały handel seksualny, a ofiarą padło dziecko, nawet wtedy gdy zostało zamordowane.


Dopiero historia Ambrose'a i innych matek, których dzieci stały się towarami seksualnymi w internetowych domach publicznych doprowadziły do tego, że Kongres USA przyjął tzw. FOSTA-SESTA, pakiet legislacyjny, który zmienił wspomnianą wyżej ustawę CDA i umożliwił przeciwdziałanie handlowi seksualnemu.

W bitwie o to, by FOSTA-SESTA została przyjęta, adwokaci sprzeciwiający się handlowi ludźmi musieli wejść w konfrontację z Big Tech, czyli firmami napędzającymi postęp technologiczny. Firmy te, takie jak Google i Internet Association (którego członkostwo obejmuje Facebook, Amazon, Microsoft i wiele innych) i ich nonprofitowi emisariusze (jak Electronic Frontier Foundation i Engine), stanowczo sprzeciwiały się staraniom o zmianę CDA, widząc w nich zagrożenia dla swoich wyników finansowych. Sektor technologiczny sprzeciwiał się zmianie CDA dla zysku, równocześnie posługując się w przekazie społecznym retoryką o zagrożeniu wolności obywatelskiej, wolności słowa, i zagrożeniu przyszłości internetu.


A co ze swobodami obywatelskimi Desiree Robinson i innych dzieci wykorzystanych i zamordowanych przez udostępnianie groźnych stron? – możnaby zapytać w tym miejscu. – Co z jej swobodą wypowiedzi i jej przyszłością?


Big Tech traktuje FOSTA-SESTA jako swoją porażkę i kontynuuje wysiłki, by zachować, a nawet rozszerzyć zabezpieczenia Sekcji 230, stosując atak wieloetapowy. W czerwcu Electronic Frontier Foundation pozwał FOSTA-SESTA pod pozorem jej niezgodności z konstytucją (wynik tych postępowań nie został jeszcze określony), natomiast Stowarzyszenie Internetowe doprowadziło do tego, aby retoryka ze starego wariantu Sekcji 230 została użyta przez NAFTA, czyli Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu. Jeśli ten proces legislacyjny się powiedzie, spowoduje on eksport niebezpiecznego prawa do Meksyku i być może Kanady.
Osoby, które przeżyły handel ludźmi i osoby przeciwdziałające handlowi ludźmi, są poważnie zaniepokojone, wysłały list ostrzegający Kongres o manewrach polityki Big Tech. Zdają sobie sprawę, że jeśli Big Tech odniesie sukces, podobne ujęcia legislacyjne staną się podstawą przyszłych negocjacji handlowych z innymi krajami. W rezultacie dojdzie do globalnego eksportu immunitetu karnego i cywilnego dla stron internetowych, ułatwiających handel seksualny.


Za: The Hill
https://thehill.com/opinion/civil-rights/407412-nafta-negotiations-could-make-sexual-violence-americas-top-export